9.16.2008

Priceless...


I know this has been so overdone,
but I had to write this if only for my own self respect...
So here ya go;

Two bushels of garden grown tomatoes.............free

Eight cans of tomato paste.......................65 cents per can

Peppers, various spices and olive oil.................probably $4.00 worth

Picking, washing, cutting,
juicing, juicing and more juicing,
cooking, stirring, simmering,
bottling, and pressure cooking
eighteen quarts of spaghetti sauce,
all the while realizing that I could simply
go to Maceys and buy a bottle of spaghetti sauce
for just under two dollars -
but gaining a huge sense of accomplishment,
loving the way the pretty red jars line up in my pantry
and all the tomatoey goodness
to last us through the winter..?................priceless.

3 comments:

Randi said...

I'm proud of you! It's seriously a goal of mine to be able to can. Someday...and hey, what you did is mostly organic, too, the Macey's stuff isn't. Go Green!

Saffron Grass said...

What about the green beans?!

Diana said...

Add sticky floors to your list. But you're right, my right- brained daughter. It's all worth the sweat and work just to see them jars line up on the shelves, and you can even write a poem about it.

Ur mommy.

MY HELPLESS TEENAGE DAUGHTER

(a two minute video of the girl who needs to be everything)       So far my hobby has been micro-managing my kids and as rewardi...